Sözlük

A
AKTİF NET

Bunlar, süresi dolmamış olan tüm aktif CFD sözleşmelerinizdir.

ALIŞTIRMA FİYATI

Bu, Sözleşmenin imzalandığı tarihte varlığın başlangıç fiyatıdır.

ARAÇ

Genellikle bir sözleşme belgesi olarak ifade edilir, aynı zamanda CFD sözleşmesinin dayandığı bir hisse senedi, para birimi, emtia veya endeks olsun, varlığın kendisine de atıfta bulunabilir.

ARALIK ARACI

Bu, tüccarın belirli bir varlığın değerinin son kullanma tarihinde belirli bir spektruma girip girmeyeceğini seçmesini sağlayan bir araçtır.

B
BONUS

Bonus, birincil yatırımınızla aynı olan ek sermaye şeklinde bir promosyon teklifidir. Bu, kullanıcının daha fazla CFD sözleşmesi, işlem aralığı ve seçenek sunmasını sağlar. Bu bonuslar, kullanıcının belirli bir ticaret hacmine ulaşmak gibi uyması gereken koşullara sahiptir.

C-Ç
CARİ FİYAT

Bu, hisse senedi, para birimi veya emtia piyasalarında görüntülenecek herhangi bir zamanda varlığın fiyatıdır.

CFD SÖZLEŞMESİ

Bir CFD sözleşmesi, “hepsi ya da hiçbir şey” olan bir ticaret türüdür, bu da ya kâr elde ettiğiniz ya da etmediğiniz anlamına gelir.

ÇİFTLİLER

İki farklı varlığın hangisinin en çok yükseleceğini görmek için birbirine karşı yerleştirildiği bir ticaret yöntemi.

D
DÖNÜŞ

Kâr elde edilen tutarlar da dahil olmak üzere bir CFD sözleşmesine yerleştirilen orijinal tutar. Bir tüccar, bu tutarı, paranın içinde bulunan bir sözleşmenin sona ermesinden sonra toplayacaktır.

DÖVİZ

Bir para birimi, belirli bir ülkede dolaşımda olan benzersiz yasal ihale veya banknotlardır. Bu tür bir varlık Cfd'lerde çiftler halinde düzenlenir. Bir örnek EUR/USD (ABD doları karşısında Euro).

E
ENDEKSLER

Tekil formunda "Endeks", birikmiş değerin belirli bir tarih boyunca taban değerine aykırı olarak ölçülen toplam olarak görüntülendiği birden fazla hisse senedi veya diğer yatırımların bir kombinasyonudur. Örnekler ABD Dow Jones Endeksi, Almanya'nın DAX, İngiltere FTSE, vb.

K
KÂRDA

Bir CFD sözleşmesinin sona erme anında, yukarı veya aşağı gidip gitmediğine bakılmaksızın doğru bir tahmini olduğunda, bu para sözleşme olarak bilinir.

KYC

'Müşterinizi bilin’ anlamına gelen KYC, bir müşterinin hesabını korumak için kullanılan bir doğrulama prosedürüdür. Bu, yatırımları korumak için gerekli olan belirli belgelerin gönderilmesini içeriyor.

M
MALLAR

Bunlar ham veya doğal olarak oluşan kaynaklardır. Bunların örnekleri altın, ham petrol, kahve veya soya fasulyesidir.

MERDİVEN SEÇENEĞİ

Sözleşmenin süresi dolmadan önce varlığın piyasa fiyatının orijinal varlık fiyatının 1 ila 5 seviyesine ulaşması durumunda kâr elde etmek isteyen tüccarlar tarafından kullanılan CFD ticaret yöntemi.

MEVDUAT BEYANI (DOD)

Savunma Bakanlığı olarak adlandırılan bu form, tüccarın yaptığı tüm mevduatları listeleyen, para yatırma tarihini, miktarını ve yöntemini listeleyen bir yatırımcıya e-posta ile gönderilen bir formdur. Tüccar, listelenen her yatırım için oturum açmalıdır. Bu, hesap doğrulama ilerlemesinin bir parçasıdır.

N
NOKTA TAKİBİ

Bir tüccarın diğer yatırımcıların eylemlerini takip ettiği veya gölgede bıraktığı bir ticaret yöntemi. Bu, yeni yatırımcının stratejilerini güçlendirmeye ve fiyat hareketlerini anlamaya yardımcı olur.

Ö
ÖDEME

Kazanan bir CFD sözleşmesinin sona ermesinden sonra, bu, alacağınız toplamın yüzdesidir.

P
PARA DIŞI

CFD sözleşmesi sona erdiğinde, yukarı veya aşağı gidip gitmediğine bakılmaksızın yanlış bir tahminde bulunur. Bu para dışında bir sözleşme olarak bilinir.

PİP

Bir PİP, ondalık sayının sağındaki “yüzde noktası” dört “ondalık nokta” anlamına gelir. Mesela .0001 = 1 pip. .0010 = 10 tırtıl. 1.6214 = 1 artı altı bin iki yüz on dört pip.

POT

Bir CFD sözleşmesine yatırılan paranın büyük kısmı.

S
SABİT DÖNÜŞ

Bu, CFD sözleşmesi oluşturulduktan sonra sabit olan getiri hesaplamasıdır.

SABİT PARA

Bir sözleşmenin imzalanmasında, işlem gören varlık orijinal vuruş miktarından fiyat olarak değişmediyse, o zaman “SABİT PARA”olarak kabul edilir.

SEÇENEĞİN ALTINDA

Bir CFD sözleşmesinin, sözleşmenin bitiminde varlığın piyasa fiyatı değeri, sözleşmenin kararlaştırıldığı zamandan daha düşük olduğunda “seçeneğin altında” olduğu söylenir.

SEÇENEĞİN ÜSTÜNDE

Bir CFD sözleşmesinin, Sözleşmenin bitiminde varlığın piyasa fiyatı değeri, Sözleşmenin başlatıldığı zamandan daha yüksek olduğunda “seçeneğin üstünde” olduğu söylenir.

SİNYALLER

Uzman finansal analistler, ilginç yatırım fırsatları durumunda tüccarı uyarmak için bunları hesaplar. Bunları e-postada bülten olarak alırsınız. Bunlar %100 doğru değildir ve bir rehber olarak kullanılmalıdır.

SON KULLANMA FİYATI

Bu, CFD sözleşmesinin süresi dolduğunda piyasadaki varlığın fiyatıdır.

SON KULLANMA SÜRESİ

Bu CFD sözleşmesinin yaşam çizgisidir. Kısacası, tüccar bir tarih/saat olarak işaretlenmiş olan sözleşmenin zaman çizelgesine karar verir.

SUNULAN FİYAT

Şu anda piyasada sunulan varlığın fiyatı.

T
TEK DOKUNUŞ

Bu, belirli bir varlığın piyasa fiyatı, sözleşmenin sona ermesinden önce herhangi bir zamanda sabit bir fiyata ulaştığında para içinde kalan bir CFD sözleşmesidir.

TEKLİF FİYATI

Bir tüccar tarafından bir varlık veya güvenlik için sunulan fiyat.

TEKNİK ANALİZ

Bu, varlığın fiyatının matematiksel yönünün incelenmesidir. Trend çizgileri, arz ve talep, grafiklerdeki diğer hareketler ve belirli bir varlık için grafikler gibi verilerle ilgilidir.

TEMEL ANALİZ

Bu, döviz ekonomisi ve finansal piyasaları etkileyebilecek siyasi olaylar üzerine bir çalışma ve araştırmadır. Varlıklar, finansal politika, şirket raporları, tüketici güveni, küresel ekonomik koşullar ve daha fazlası gibi fiyatını etkileyebilecek tüm unsurları gözden geçirerek değerlendirilir.

TEMEL VARLIK

CFD ile ilgili belirli emtia, endeks, para birimi veya hisse senedi.

U
UZUN VADELİ SEÇENEK

7 gün ila 10 ay arasında değişen bir zaman aralığına sahip bir CFD.

V
VARLIK

Bir emtia, para birimi, hisse senedi veya endeksler gibi piyasa değeri olan işlem gören herhangi bir şey.

VURUŞ FİYATI

CFD oluşturulduğunda varlığın değeri.

Y
YATIRIM

Bir CFD sözleşmesine tahsis edilen herhangi bir fon toplamı.

Sohbete başla
Yardıma ihtiyacınız mı var ?
Bizimle sohbet etmek ister misiniz?