CFD TİCARETİ

CFD’LER NEDİR ?

CFD (Contract For Difference) yani Fark Kontratı finans piyasasında işlem gören finansal bir üründür. Özünde, bir yatırımcı ile bir broker/bayi arasında, her iki tarafın da herhangi bir varlık fiyatının gideceği yönde tahminini kaydeden bir anlaşmadır.

Yatırımcılar, bir tüccarın sahip olduğu bir finansal varlığın fiyat dalgalanmalarındaki kolaylık nedeniyle bu yöntemi çok faydalı buluyor. En faydalı yönler, hiçbir fiziksel varlığın satın alınmamasıdır, ayrıca kazanç ve kayıplar sözleşmeye ve sonuçta ortaya çıkan varlık fiyatına göre hesaplanır. Varlıklara fiziksel bir talep olmadan, yatırımcılar daha düşük maliyetlerle sözleşmelere girebilirler.

Hemen hemen her varlık grubu için Cfd’leri bulabilirsiniz. En çok aranan Cfd’lerden biri, emtialarla (yani Altın, yağ, şeker, kahve, buğday, Gümüş vb.) uğraşan traderlardır. Traderlar, bu favori varlık türünün depolanması ve sevkiyatı nedeniyle emtia ticaretini çok zor bulmaktadır. Tam olarak nokta Cfd’lerin emtia ticareti için rakipsiz bir seçim haline geldiği yer olmaktadır.

CFD ticareti sadece emtia için değil, son zamanlarda, hisse senetleri, endeksler veya para birimleri gibi diğer değerli varlıklar da çevrimiçi platformlarda popüler bir seçim haline gelmiştir.

CFD TİCARETİ NASIL ÇALIŞIR ?

Burada olay, CFD ticaretinin temelini anlamaktan geçiyor ; bu bir kez kavrandığında, geri oldukça basittir. Bir yatırımcı ilk önce değerinin artacağını veya azalacağını hissettiği bir varlık seçer. Bir tüccar fiyatın yükseleceğini hissettiğinde, “uzun pozisyon ” olarak bilineni seçecektir.”Öte yandan, tüccar varlığın değerde azalacağına inanıyorsa,” kısa bir pozisyon ” seçecektir.” Bir sonraki adım, ne kadar yatırım yapmak istediğinize karar vermektir.

Elde edilen miktar, tahmin ettiğiniz veya sözleşmeye girdiğiniz yönde hareket ederse, kârınız fiyatın değiştirildiği miktara dayanır. Örneğin: 1550’den 1580’e yükselen gümüş fiyatı için bir CFD üzerinde uzun bir pozisyondaki kazanç aşağıdaki gibidir: (1580-1550)*sözleşme boyutu. Kısa bir pozisyon için: eğer trader buğday fiyatı 43.20 olduğunda ve fiyat 32.00’ye düştüğünde bir sözleşmeye girerse, burada kazancınız (43.20-32.00)*sözleşme boyutu olacaktır.

Yukarıdaki iki durumda, kazanan sözleşmelerin örneklerini gösterdik. Tüm traderlar, belirli bir varlığın fiyatı tahmin ettikleri gibi ters yönde giderse, o zaman söz konusu sözleşmede bir kayıpla sonuçlanacağını akılda tutmalıdır. Matematik yukarıdaki ile aynıdır.

CFD TİCARETİNİN AVANTAJLARI

CFD ticaretindeki avantajlar için uzaklara bakmanıza gerek yok.

Ana avantaj, Cfd’lerin daha uygun fiyatlı olmasıdır. Aynı kâr tutarının olasılığı için, ilk yatırımınız diğer ticaret yöntemlerinden önemli ölçüde daha düşüktür. Düşük bir ücret ödeyen yatırımcılar için bir başka artı, daha fazla işlem yapma yeteneğidir.

İkinci önemli avantaj, piyasa düştüğünde bile kâr elde etme yeteneğidir. Piyasada böyle yüksek bir volatilite ile başarı şansınız artar.

Ticaret yaparken, pazarın belirli bir bölümüne sadık kalmanıza gerek yoktur, Cfd’ler tüm pazara kapıları açar. Dilediğiniz kadar çok varlık sınıfının ve daha fazlasının keyfini çıkarabilirsiniz.

Kaldıraçlı bir finansal araç olan Cfd’ler, tüccara daha fazla kolaylık katıyor.

CFD TİCARETİNDE YER ALAN RİSKLER

Daha önce de belirtildiği gibi, kaldıraçlı bir yatırım kullanmak, kâr elde ederken sizin yararınıza çalışabilir. Ancak, kaybeden bir ticaret söz konusu olduğunda bir dezavantaj olabilir. Bir yatırımcı, bir ticari sözleşmeye karşı ters yönde giderse, tüm yatırımını aceleyle kaybedebilir. Bir bayinin negatif bir bakiyeye karşı bir koruma planı sunamadığı zamanlar vardır, bu da yatırımcıyı orijinal yatırımlarından daha fazla kaybetme olasılığına bırakır. Brokerler, tüccarın ticarete bir “marj” koymasını isteyerek bunu önlemeye çalışırlar. Marj, yatırımın bir kısmını koruyan hesapta bir tampon görevi görür.

Varlığın nerede işlem gördüğü veya ticaretin hangi yönde ilerlediği farketmeksizin; kaldıraçlı ticaret, kaldıraç uygulanmadan yatırım yapmaktan daha yüksek bir risk faktörü taşır.

Cfd’ler yüksek miktarda yatırım gerektirmediğinden ve işlemlerinin kısa vadeli olması nedeniyle, birçok yeni yatırımcı veya yeni başlayanlar Cfd’ler ile çok sayıda işlem yaparak taşınırlar. Amatör yatırımcılar, kesin bir plana bağlı kalarak ve aşırı yatırım yapmadan önce risk yönetiminin nasıl uygulanacağını araştırarak başlamak için uyarılır ve bu yönde gelişim tavsiye edilir.

CFD İLE RİSKTEN KORUNMA

Cfd’ler, yatırım risklerinizi denetlemek için bir araç olarak da kullanılabilir. Eski hisse senedi portföylerine sahip olan tüccarların, Cfd’leri kısa vadeli bir süre boyunca yatırımlarının değeri için bir koruma olarak kullandıkları bilinmektedir. Yatırımcılar, portföyün fiyatını Cfd’lerle güvence altına alarak kâr olasılığını artırır ve mevcut yatırımlarını korur.

SONUÇ

CFD yöntemlerinin nasıl kavranacağı basit gibi görünüyor, ancak yatırımcıların ticaretin riskli bir iş olduğunun farkında olmaları ve CFD’lere karşı dikkatli olmaları gerekir. Altın kuralın, tüm tüccarların CFD ticaretine sadece kaybetmeyi göze alabilecekleri parayla katılmaları gerektiğinden bahsetmeye gerek yok.